Dyspozycyjność – hydra sądownictwa
Wolne sądy nie będą istnieć bez wolnych obywateli.
Kilka dni temu świat artystyczny, ale nie tylko, poruszyła historia pewnego utworu muzycznego. Okazało się, że nawet muzyka może być polityczna, a wolność artystyczna – jak każda inna wolność obywatelska – ograniczona. Czy „zakaz muzyczny" wystarczy, aby ludzie w końcu przejrzeli na oczy i zrozumieli, co znaczy demokratyczne państwo prawne i o co dziś toczy się gra? Stawką w tej grze są wolne sądy. Potrzebne, aby można było żyć, jak się chce, chodzić, gdzie się chce, śpiewać, co się chce i w końcu myśleć oraz mówić, co się chce.
Testament sędziego Falcone
W czasach upadku etosu sędziego, rangi tego zawodu i niszczenia niezawisłości sędziowskiej sędzia Giovanni Falcone dla wielu pozostanie niedoścignionym wzorem sędziego. Można mieć wrażenie, szczególnie obserwując to, co się dzieje na gruncie krajowym, że niestety takich sędziów już dziś nie ma... Hydra dyspozycyjności zaczyna dziś pochłaniać najważniejsze sądy i trybunały.
Falcone był włoskim sędzią śledczym, który walczył z włoską mafią i udało mu się doprowadzić do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta